Caciocavallo arrostito su letto di rucola croccante.

Caciocavallo  arrostito su letto di rucola croccante.

Caciocavallo arrostito

Caciocavallo  arrostito su letto di rucola croccante.

Ingredienti per 4 persone:
8 fette di caciocavallo semi-stagionato
rucola q.b.
olio extra-vergine d’oliva
scalogno
glassa di aceto balsamico

Tagliare a fette il caciocavallo semi-stagionato e grigliarlo su brace o in padella. A parte preparare un sautè di olio bollente aromatizzato con scalogno e rucola.

Versare sulle fette di caciocavallo arrosto il tutto e servire con un filo di glassa di aceto balsamico.

Prawidłowa konserwacja anten satelitarnych

Każdy abonent platform cyfrowych Polsat Box i Canal+ chce aby jego telewizja odbierała kanały telewizyjne bez zakłóceń przez cały czas. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki pogodowe oraz niedokładne ustawienie anteny satelitarnej na dachu lub balkonie budynku mieszkalnego. Można temu zaradzić zamawiając autoryzowany montaż anteny satelitarnej w profesjonalnym serwisie technicznym województwa mazowieckiego
(Piastów, Konstancin, Warszawa, Zielonka, Pruszków, Raszyn, Błonie, Płochocin, Sulejówek, Łomianki, Babice, Grodzisk Mazowiecki, Podkowa Leśna, Marki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Legionowo, Piaseczno, Mińsk Mazowiecki, Wołomin, Komorów)


Ilość głosów: 91, Ocena: 4.9

Montaż anteny satelitarnej w bloku – jak to zrobić dobrze i zgodnie z przepisami

województwo mazowieckie

Zastanawiasz się nad telewizją satelitarną mieszkając w bloku ? Nie jest to niestety tak proste, jak w przypadku domku jednorodzinnego, ale spokojnie – nawet tutaj znajdziesz dobre rozwiązanie. Sprawdźmy razem, jak krok po kroku poradzić sobie z montażem anteny satelitarnej, biorąc pod uwagę wszystkie przeszkody, które mogą pojawić się po drodze.

Krok pierwszy: ocena lokalizacji mieszkania

Zanim kupisz zestaw satelitarny np. od Cyfra.tv®, powinieneś upewnić się, że masz techniczną możliwość odbioru sygnału satelitarnego. W Polsce anteny muszą być skierowane w stronę południową pod kątem około 30 stopni od poziomu. Optymalne położenie anteny zapewnia odbiór z satelitów HotBird 13°E oraz Astra 19,2°E – najczęściej używanych przez polskich operatorów, takich jak CANAL+, Polsat Box czy Orange.

Jeśli masz balkon skierowany na południe – jesteś w komfortowej sytuacji. Wtedy montaż anteny jest najprostszy i możesz wykonać go samodzielnie. Jeżeli jednak balkon wychodzi na północ, zachód lub wschód, odbiór może być utrudniony, a nawet niemożliwy bez dodatkowego wysięgnika lub dłuższego masztu, np. marki CORAB lub Emme Esse. W przypadku braku balkonu sprawa się komplikuje – ale do tego jeszcze wrócimy.

Krok drugi: wybór operatora i podpisanie umowy

Po upewnieniu się, że technicznie możliwe jest zamontowanie anteny, możesz przystąpić do wyboru operatora satelitarnego. Najpopularniejszym wyborem jest obecnie platforma CANAL+, Cyfrowy Polsat (Polsat Box) oraz Orange TV. Umowę możesz zawrzeć przez internet lub odwiedzić dowolny salon firmowy w Warszawie. Operator dostarczy ci dekoder cyfrowy wraz z kartą abonamentową, antenę satelitarną oraz niezbędny osprzęt, czyli konwerter, uchwyt i kabel koncentryczny, najczęściej RG6 lub Triset-113.

Krok trzeci: samodzielny montaż na balkonie – co warto wiedzieć ?

Masz balkon skierowany na południe ? Świetnie ! Montaż jest w zasięgu twoich możliwości. Najpierw jednak zdobądź podstawową wiedzę z filmów instruktażowych dostępnych na YouTube lub zapoznaj się z poradnikami technicznymi. Potrzebne będą:

  • antena offsetowa (najczęściej 80 cm średnicy, np. marki CORAB lub Inverto)
  • konwerter typu Single lub Twin (polecamy marki Inverto, Opticum lub Televes)
  • uchwyt balkonowy (stalowy, zaciskowy, np. typu U-500 firmy AXING lub CORAB)
  • kabel koncentryczny wysokiej jakości (np. Triset-113 PE w czarnej izolacji)
  • złącza typu F oraz ewentualnie osłona przeciwdeszczowa
  • zabezpieczenie przepięciowe SAT, np. Televes 494501

Pamiętaj, że antenę ustawiasz tak, by skierowana była na południe, a kąt elewacji wynosił ok. 30°. Dokładne ustawienie najlepiej wykonać miernikiem sygnału, np. popularnym WS-6908 lub aplikacją SAT Finder.

Krok czwarty: montaż anteny bez balkonu – co wolno, a czego unikać ?

Jeżeli nie posiadasz balkonu, sytuacja staje się bardziej złożona. Nie masz prawa samodzielnie wiercić ani mocować anteny do elewacji budynku, ponieważ jest to część wspólna nieruchomości. Taki montaż grozi uszkodzeniem ocieplenia, zawilgoceniem elewacji, a co za tym idzie – kosztownymi naprawami, które poniesiesz z własnej kieszeni. Konieczna jest więc zgoda administratora lub spółdzielni mieszkaniowej.

Zazwyczaj administracje niechętnie udzielają zgody na montaż anten na ścianach budynków wielorodzinnych. W takim przypadku pozostaje montaż anteny satelitarnej na dachu, który jest możliwy, ale również wymaga zgody zarządcy.

Krok piąty: montaż anteny na dachu – jak to zrobić bezpiecznie i estetycznie ?

Jeżeli otrzymasz zgodę na instalację dachową, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kominów wentylacyjnych. Użyj masztu antenowego mocowanego do komina przy pomocy stalowych opasek kominowych (np. produkcji Televes lub AXING). Konwerter zabezpiecz przed warunkami atmosferycznymi specjalną osłoną lub taśmą samowulkanizującą.

Bardzo istotny jest sposób poprowadzenia przewodu. Zdecydowanie unikaj puszczania kabla po elewacji. Rozwiązaniem najczęściej akceptowanym przez zarządców nieruchomości jest przeciągnięcie kabla przez nieużywany przewód wentylacyjny biegnący do twojego mieszkania. Przewód najlepiej zabezpieczyć rurką PCV lub grubą taśmą izolacyjną, aby uniknąć przetarcia. W mieszkaniu kabel wyprowadź przez kratkę wentylacyjną lub wykonaj niewielki otwór pod kratką przy podłodze.

Krok szósty: zabezpieczenie instalacji przed przepięciem

Instalacje antenowe na dachach są narażone na przepięcia wywołane wyładowaniami atmosferycznymi. Bezwzględnie konieczne jest zamontowanie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego przy dekoderze lub na wejściu do mieszkania. Popularne i skuteczne są zabezpieczenia marki Televes, Signal lub Axing. Jest to niedrogi sposób na uniknięcie uszkodzenia dekodera, telewizora lub innych urządzeń elektronicznych.

Krok siódmy: ustawienie dekodera i konfiguracja telewizora

Po instalacji anteny pozostaje jedynie podłączyć dekoder do telewizora za pomocą przewodu HDMI. Ustawienia konfiguracyjne wykonasz samodzielnie zgodnie z instrukcją dołączoną do dekodera lub poproś o pomoc autoryzowany serwis techniczny operatora. Na terenie województwa mazowieckiego dostępnych jest wiele profesjonalnych firm zajmujących się instalacjami satelitarnymi, takich jak serwis techniczny cyfra.tv ®.

Pamiętaj, że dobrze wykonana instalacja zapewnia stabilny odbiór ulubionych programów telewizyjnych na lata, bez konieczności późniejszych poprawek czy dodatkowych kosztów.


Warszawa, województwo mazowieckie, PL, ocena: 4.8 ★★★★★ (99) głosów

Lascia un Commento

* Nominativo :
* E-mail : (Rimarrà Nascosta)
   Sito Web : (Sito con url http://)
* Commento :